Buz Epilasyon Emzirme Döneminde Yapılır Mı?

Buz Epilasyon Emzirme Döneminde Yapılır Mı?

Buz Epilasyon Emzirme Döneminde Yapılır Mı?

Vücudumuzdaki tüyler özellikle estetik açıdan kadınların kaygı duyduğu sorunlardan biridir. Tüylerden kurtulmak için ağda gibi geçici çözümler dışında, epilasyon gibi kalıcı çözüm önerileri de vardır. Epilasyon yöntemleri de oldukça çeşitlidir. Bunlardan biri olan buz epilasyon günümüzde hızla yaygınlaşan, acısız bir yöntem olarak dikkat çekmektedir. Kadınlar buz epilasyon yaptırmak için daha kolay karar verirler. Çünkü hem hızlı, hem de acısız ağrısız bir epilasyondur. Bu yöntem herkese uygulanabilir. Ancak hamilelik döneminde kesinlikle yapılmaması gerekir. Buz epilasyon emzirme döneminde yapılır mı, bu konuda çeşitli görüşler vardır. Kesin kanıtlanmış veriler olmadığı için uzmanlar emzirme döneminde de buz epilasyon yapılmasını pek uygun bulmazlar.

Kadının gebelik ve emzirme döneminde tüylerden kurtulmak için en uygun yöntemleri tercih etmesi gerekir. Burada kendini düşündüğü kadar bebeğini de düşünmelidir. Buz epilasyon son derece konforlu ve hızlı yapılan bir epilasyon olmasına rağmen, emzirme döneminde bunu yaptırmak için mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Bu konuda yapılmış klinik bir çalışma olmadığı için, tavsiyemiz bu sayılı günlerde buz epilasyon yerine zararı olmayacağını bildiğiniz yöntemleri tercih etmenizdir.

Buz epilasyon her zaman yapılabilir mi?

Buz epilasyon normalde herkes için uygun görülen bir epilasyon türüdür. Ancak başta gebelik olmak üzere, emzirme döneminde yapılması konusunda hala tereddütler bulunmaktadır. Bu nedenle buz epilasyon emzirme döneminde yapılır mı, bu kadınların en çok merak ettiği konulardan biridir. Doğumun ardından başlayan emzirme sürecinde kadının gündelik sorumluluklarına bebek bakımının da eklenmesi zorlu bir sürecin yaşanmasına neden olur. Hormonal değişimlerde kadının güzellik konusuna bakış açısını olumsuz etkileyebilir. Kıl yapısı da hormonal değişimlerden dolayı etkilenebilir. Bu yüzden kadınların emzirme döneminde tüylerden kurtulmak için kalıcı arayışlara girmek istemesi doğal karşılanmalı. Ancak buz epilasyon ve diğer epilasyon türleri hakkında bir uzmana danışılmasında yarar vardır. Emzirme döneminde buz epilasyonun zararlı olabileceği konusunda net veriler olmasa da, doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Emzirme döneminde buz epilasyon yaptırmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler

Emzirme döneminde istenmeyen tüylerden buz epilasyon ile kurtulmayı düşünen kadınların bunu mutlaka danışarak yaptırması gerektiğini belirttik. Buna rağmen kadınların dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmaktadır.

Gebelik boyunca kadının vücudunda değişen hormon seviyesi emzirme döneminde de normal seviyelerine gelmemiş olabilir. Özellikle vücuttaki melanin pigmenti yoğunluğuna etki edecek hormonlarda bundan etkilenebilir. Bu durumda melanin seviyesinin değişken olması kıl köklerini ve kıl rengini doğrudan etkileyecektir. Bu durum buz epilasyon sırasında yanıltıcı bir sorun olabilir. Tavsiyemiz kadınların vücutlarına zaman vermesi, her şeyin normal hale dönmesini beklemeleridir. Kıl köklerinin normal yapısına dönüşünü beklemeleri daha doğru olacaktır. Buz epilasyon için emzirme sürecinin geçmesini en azından ilerlemesini beklemek gerekir.

Buz epilasyon normalde acı eşiği düşük olan kişilere de uygulanabilen bir epilasyon tekniğidir. Emzirme süreci de kadınların hormonal değişikliklere maruz kaldığı bir süreçtir. Dolayısıyla hormonlar yüzünden acı eşikleri düşük olabilir. Her ne kadar buz epilasyon acısız, ağrısız yapılabilen bir epilasyon olsa da, emzirme döneminde farklı etkileri olabilir. Bunun da dikkate alınması gerekir. Bu durumda lokal anestezik bir ürün kullanılamayacağı için, epilasyon zorlu geçebilir.

Buz epilasyon sonrasında ciltte oluşabilecek kızarıklık oldukça azdır. Buna rağmen emzirme dönemindeki hormonal değişimler yüzünden kadının cildi aşırı bir reaksiyon gösterebilir. Bu yüzden ciltte oluşabilecek kızarıklık daha fazla olabilir. Bu durumda kadının kullanabileceği kremlerde sınırlı olacağından emzirme döneminde buz epilasyon yaptırma kararı almadan önce iyi düşünülmelidir.

Paylaş: