Buz Epilasyon Hamile Kadınlara Yapılabilir Mi?

Buz Epilasyon Hamile Kadınlara Yapılabilir Mi?

Buz Epilasyon Hamile Kadınlara Yapılabilir Mi?

Hamilelik döneminde ister buz epilasyon olsun, ister diğer epilasyon yöntemleri olsun kesinlikle uygulanmamalıdır. Kadınlar hamilelik döneminden önce başladıkları epilasyon uygulamasını bile hamilelikten sonraki döneme ertelemelidir. Buz epilasyon epilasyon hamile kadınlara yapılabilir mi, diye merak edenler bunu doktorlarına da danışabilir. Ancak sonuç değişmeyecektir. Hamilelik döneminde hiçbir epilasyon yöntemi uygulanmamalıdır.

Vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için en son epilasyon teknolojisi olan buz epilasyon yaptırmayı düşünenler önce hamile olup olmadıklarını öğrenmelidir. Bu epilasyonu yaptıracakları merkezleri iyi araştırmalı ve doğru bir kliniği tercih etmelidir. Buz epilasyon bilinçli ve eğitimli kişiler tarafından uygulanmalıdır. Hamile olan kadınlar buz epilasyon için doğum sonrasını beklemeli ve bunu yaptırmak içinde mutlaka doktoruna danışmalıdır. Emzirme sürecinde de epilasyon yaptırmak için doktorun onayının alınması gerekir.

Buz epilasyon acı verir mi?

Buz epilasyon günümüzde uygulanan yeni nesil bir epilasyon yöntemidir. Bu teknoloji yardımıyla uygulanan epilasyon seanslarında kişiler sadece sıcak taş masajı yaptırıyormuş hissi duyarlar. Epilasyon acısız ağrısız ve diğer epilasyon yöntemlerine göre daha hızlı bir şekilde tamamlanır. Ayrıca buz epilasyon her mevsim yapılabilen bir epilasyon yöntemidir.

Buz epilasyon hamile kadınlara yapılabilir mi, diğer yöntemlerden farkı nadir?

810 nm dalga boyundaki diode ütüleme teknolojisi ile epilasyon yapılmasına olanak veren buz epilasyon oldukça rağbet gören bir yöntemdir. Hem uygulama kolaylığının olması, hem de acısız ağrısız bir epilasyon olması bunda etkendir. Genellikle herkese uygulanabilse de, hamile kadınlar için kesinlikle tavsiye edilmez.  Ütüleme teknolojisinin kullanıldığı buz epilasyon yönteminde her cilt tipine, açık renkten koyu renge kadar her kıl tipine uygulama yapılabilir.

Diğer epilasyon yöntemlerine göre daha derinlere inerek kıl köklerinin hepsine etki eder. Derinlerdeki kıl kökleri bile buz epilasyon ile tahrip edilebilir. Sırt, kol ve yüz bölgesindeki tüyler için bu yöntem daha etkilidir. Tüm cilt tiplerine yaz kış bahar her mevsim uygulanabilir. Ancak hamileler için kesinlikle uygulanmamalıdır.

Buz epilasyon ciltte leke kalma olasılığını azaltır. Daha az melanin tarafından emilim olsa da, kıl kökünü tahrip edecek güçtedir. Pulse süreleri ayarlanan cihazlar sayesinde ince kılların da yok edilmesinde etkin bir yöntemdir. Bu yüzden yüz için en uygun epilasyon buz epilasyon yöntemidir. Bu olumlu etkilerinin yanında ince tüyleri tetikleme yani tüylerde artışa yol açmaz.

Buz epilasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Buz epilasyon yaptırmak isteyenlerin bu işlem öncesinde solaryuma girmemesi gerekir. Ayrıca kıl köklerine sir, ağda gibi uygulamalarla müdahele edilmemelidir. Kıllar 1-3 gün öncesinde sadece jiletle tıraş edilebilir. Kişiler bunun yanında kılların olduğu bölgede tüy sarartıcı krem gibi ürünler kullanmamalıdır. Ayrıca cilt için kullanılan bazı ilaçların buz epilasyondan 6 ay önce bırakılmış olması gerekir. Uygulama yapılacak bölgede uçuk varsa bunun içinde gereken önlemler alınmalıdır. Uçuk geçmeden buz epilasyon yapılmamalıdır. Epilasyon yapılacak bölgeye kimyasal peeling uygulanmamalıdır.

Buz epilasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Epilasyon sonrasında bölgede biraz kızarıklık oluşabilir. Bunun etkisi genellikle 1-2 saatte kaybolur. Nadiren 1-2 gün hafif bir kızarıklık etkisi kalabilir. Bölgeye nemlendirici krem sürmekte yararlı olur. Buz epilasyon sonrasında 24 saat bölgenin sıcak su temasından korunması gerekir. Bunların dışında kişileri rahatsız edici bir etki olmaz.

Buz epilasyon yaptırmak isteyenler bunu danışarak yaptırmalıdır. Buz epilasyon epilasyon hamile kadınlara yapılabilir mi, diye mutlaka danışmalısınız. Hamilelik buz epilasyon yapılmasına engeldir. Daha doğrusu epilasyon yöntemlerinin hepsi hamilelik döneminde uygun değildir.

Paylaş: