Buz Epilasyonun Yan Etkileri Var Mıdır?

Buz Epilasyonun Yan Etkileri Var Mıdır?

Buz Epilasyonun Yan Etkileri Var Mıdır?

Buz epilasyon en son teknolojiyle uygulanan bir epilasyon yöntemidir. Dolayısıyla epilasyonun pek çok olumsuz özelliğini değiştirmiştir. Eski yöntemlerde epilasyonun acı hissedilmeden yapılması mümkün değildi. Bunu engellemek için lokal anestezikler bile kullanılıyordu. Acı eşiği düşük olan kişilerde ise epilasyon zorlu bir işlemdi. Buz epilasyon uygulamasında bunlara gerek kalmadı. Çünkü epilasyon başlığının ısı vermesi yanında soğutma özelliği de vardır. Bu sayede hem kıl kökleri yok edilmekte, hem de kişinin acı hissetmesine engel olunmaktadır. Başlık cilt üzerinde gezdirilirken sık sık atış yapmakta, belirli aralıklarla -3 derecede cildi soğutmaktadır. Bu etki ciltteki yanmaya, ağrı ve acıya engel olur. Buz epilasyonun yan etkileri var mıdır, diye merak ediyorsanız yazımınızın tamamını okuyabilirsiniz.

Buz epilasyon yan etkileri olan bir uygulama mıdır?

Buz epilasyon genel olarak diğer epilasyon yöntemleriyle kıyaslandığı zaman yan etkileri en az olan bir uygulamadır. Diğer epilasyon yöntemlerinde epilasyon sonrası oluşan kızarıklık etkisi bunda oldukça azdır. Ciltte oluşan belli belirsiz kızarıklıklarda 1-2 gün içinde kendiliğinden düzelir.

Buz epilasyon yapılırken kişiler acı da hissetmez. Ciltten başlık yardımıyla bir yandan ısı verilirken, bir yandan da soğutma işlemi yapıldığı için acı duyulmaz. Bu etki epilasyon sonrası da devam eder. Ciltte herhangi bir hasar olmadığı için, sonrasında da ağrı, acı gibi olumsuz etkiler meydana gelmez. Bu yüzden buz epilasyon yönteminin yan etkisi yoktur diyebiliriz.

Buz epilasyon kalıcı olarak tüylerden kurtulmayı sağlar mı?

Buz epilasyon yöntemiyle kalıcı olarak istenemeyen tüylerden kurtulabilirsiniz. Epilasyon başlığı direkt olarak kıl köklerine etki ettiği için tüyler kalıcı olarak yok olur. Ancak seansların belirli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Bunun nedeni de kıl köklerinin birbirinden bağımsız olarak 3 farklı aşamada olmasıdır. Kıl köklerinin aktif olduğu dönemde buz epilasyon yapıldığında etkisini bu kıl kökleri üzerinde gösterebilir. Dinlenme ve dökülme döneminde olan kıl köklerinde ise herhangi bir etkisi olmaz. Bu yüzden yaklaşık 6 haftalık aralıklarla seansların tekrarlanması gerekir. Bu sürede kıl köklerinin aktif döneme geçenleri buz epilasyon ile yok edilebilir. Uygulama bölgesindeki tüm tüyler bitene kadar seanslara devam edilir.

Buz epilasyon yüze uygulanır mı, yan etkisi olur mu?

Buz epilasyon ayarlanabilir başlığı sayesinde vücuttaki her bölgede aynı etkiyi gösterir. Yüzde bulunan ince ve açık renkli kılların yok edilmesinde bile çok başarılı bir yöntemdir. Yüze buz epilasyon uygulandığında, sonradan kızarıklık gibi etkileri de yok denecek kadar az olur. Ayrıca yüzdeki ince tüylerin, açık renkteki tüylerin yok edilmesinde en başarılı yöntem budur.

Buz epilasyon hassas bölgelere uygulanır mı, yan etkisi olur mu?

Vücuttaki hassas bölgelere buz epilasyon yapılması tavsiye edilir. Özellikle bikini bölgesi, genital bölge, burun içi, yüz gibi alanlara en uygun epilasyon yöntemi budur. Buz epilasyon hem cilde zarar vermez, hem de hızlı bir şekilde epilasyonun tamamlanmasını sağlar. Acıda hissedilmediği için hassas bölgelerdeki istenmeyen tüylerden buz epilasyon ile konforlu bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Buz epilasyon iç organlara zarar verir mi?

Buz epilasyon uygulamasının etkisi sadece kıl kökleri üzerinde olur. Yani etkisi sadece yüzeysel olur. İç organlara zarar verme gibi bir olumsuzluğu yaşanmazsınız. Cilt yüzeyinde gezdirilen epilasyon başlığı ütüleme tekniği yardımıyla kıl köklerine ısı atışları yapar. Bu arada belli aralıklarla da cilt yüzeyinde soğutma işlemini yapar. Kıl köklerini yok ederken, hem cilde, hem de iç organlara zarar verme gibi etkisi olmaz.

 

Paylaş: