Epilasyon Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Epilasyon Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Epilasyon Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Epilasyon vücuttaki istenmeyen kıllardan, tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın en tercih edilen yöntemidir. Günümüzde sadece kadınlar değil, erkeklerinde rağbet ettiği bir uygulamadır. Kadınlar genellikle tüylerin tamamen temizlenmesini isterken, erkekler kıl yoğunluğunu azaltacak bir uygulamaya daha olumlu bakmaktadır. Epilasyon yaptırmak isteyenlerin önünde çeşitli seçeneklerde vardır. Farklı epilasyon teknikleriyle istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz. Ama bunların içinde de avantajlı kabul edilen yöntemler vardır. Farklı özellikteki cihazlarla yapılan epilasyonun sonuçları da farklı olur. Özellikle yeni nesil epilasyon, acısız epilasyon gibi isimlerle anılan buz epilasyon bu türlerin arasında en fazla tercih edilenidir. Epilasyon öncesi ve epilasyon sonrası neler yapılmalıdır, bu konuda buz epilasyon yaptıranlar daha avantajlıdır. Çünkü son derece konforlu, acısız bir şekilde tamamlanan epilasyon sonrasında rahat bir süreç geçirebilirsiniz.

Epilasyon sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Epilasyon tamamlandıktan sonra aynı gün güneşe çıkmamalı, solaryum gibi UV ışınlarının olduğu alanlardan uzak durmalısınız. Yine de güneşe çıkmak zorunda kalırsanız, güneş ışınlarından korunmak için koruyucu krem kullanmanızı tavsiye ederiz.

Epilasyon sonrasında tahrip edilmiş olan kıl köklerinde 3-7 gün arasında uzama, ardından dökülme meydana gelir. Kıl kökleri dökülmese bile elle çekildiğinde rahatlıkla yerinden çıkar. Epilasyonun etkisi kolaylıkla kısa sürede görülür.

Epilasyon sonrasında kullanılan tekniğe bağlı olarak ciltte hassasiyet meydana gelebilir. Bazılarında daha fazla kızarıklık etkisi olsa da, yeni nesil epilasyon yöntemlerinde birkaç gün içinde etkisini yitirecek kızarıklıklar olabilir.

Epilasyon sonrası duş almak isteyenlerde, keselenmeden ılık duş alabilir. Küvette yıkanmanız tavsiye edilmez. Ciltteki hassasiyet geçtikten sonra normal bir şekilde duş alabilirsiniz.

Epilasyondan sonra uygulama bölgesine nemlendirici krem tatbik edilebilir. Yine de bölgenin kozmetik ürünlerden, sabun gibi ürünlerden bir süre korunmasında yarar vardır.

Epilasyon yaptıran kişiler bunun etkilerini hemen görmeye başlarlar. Her geçen gün ciltteki etkiler ortadan kalktıkça tüylerin yok olduğu bariz bir şekilde görülür. Tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın verdiği memnuniyet sayesinde epilasyon sırasında ve sonrasında yaşananlar bir anda unutulmaya başlar. Başarılı bir epilasyon için kişilerin hormon seviyelerine uygun şekilde seans sayıları ayarlanmalıdır. Seanslara düzenli olarak katılımın sağlanması da önemlidir. Her seanstan sonra epilasyonun etkisi daha fazla ortaya çıkmaya başlar. Özellikle üçüncü seanstan itibaren bölgeye epilasyon yapıldığı fark edilir.

Epilasyon sonrası ciltteki kızarıklık ne zaman geçer?

Epilasyon yöntemine bağlı olarak işlemden sonra ciltte kalan kızarıklık miktarı da farklı olur. Eğer buz epilasyon yöntemi ile epilasyon yapılmışsa ciltte yok denecek kadar az kızarıklık oluşabilir. Bunun da geçmesi 1-2 günde gerçekleşir. Nadiren birkaç süren kızarıklık olabilir. Bunlara özel bir müdahale yapılmasına gerek yoktur. Kızarıklıklar kendiliğinden geçecektir.

Epilasyon sonrası ağrı, acı olur mu?

Epilasyondan sonra ağrı ve acı duyulması tamamen epilasyonun türüne bağlıdır. Epilasyon için buz epilasyon tekniği kullanılırsa, hem epilasyon sırasında, hem de sonrasında acı ve ağrı duyma gibi etkiler oldukça minimaldir. Konforlu bir süreçten sonra tüylerden kurtulmuş olursunuz. Bunun nedeni epilasyonda başlığın soğutucu etkisinin olmasıdır. Başlık kıl köklerine ısı verirken, aynı anda ciltte soğutucu etkiye neden olur. Buda cilt yanıklarını, travmalarını önler.

Epilasyon sonrası neler yapılmalıdır, bu konuda epilasyon yaptırdığınız merkez sizlere detaylı bir açıklama yapacaktır. Kullanılan epilasyon tipine göre etkileri de farklı olacağı için, epilasyondan sonra alacağınız önlemleri öğrenmeli ve uygulamalısınız. Vücudunuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulmanız için bazı fedakarlıklarda bulunmanız gerekir. Kısa bir süre önerilere uyarak, kalıcı bir şekilde tüylere son diyebilirsiniz.

 

 

 

Paylaş: