Derinlemesine Temizlik

Derinlemesine Temizlik

Güzellik kavramı her geçen gün değişmektedir. Güzel gözler, bakımlı dolgun dudaklar, uzun kirpikler, doğru makyaj gibi etkenler güzel görünmenin yardımcı unsurlarıdır. En önemlisi güzel bir cilde sahip olmaktır. Güzel bir cilt için de derinlemesine temizlik yapılması şarttır. Sağlıklı bir ciltten elastikiyeti, parlaklığı, canlılığı korumak için düzenli olarak derinlemesine temizlik yapılması, cilt bakımının ihmal edilmemesi gerekir. Cilt temizliği ile cildimize en büyük iyiliği yapıyoruz. Cildin nefes almasını sağlıyor, sağlığını koruması için uygun ortam yaratıyoruz.

Cilt temizliği derinlemesine temizlik olacak şekilde yapılmalıdır. Ciltte biriken ölü hücrelerin temizlenmesi, cildin yenilenmesi, komedonların temizlenerek sivilce oluşumunun önlenmesi gerekir. Cildin esnekliğini koruması, gençliğini sürdürmesi için temizlik derinlemesine yapılmalıdır. Temel cilt temizliği dışında kişinin her gün düzenli olarak yapması gereken rutin temizlik ve bakım işlemlerini de ihmal etmemesi gerekir. Cilt tipine uygun temizleyici ürünlerle günde sabah ve akşam iki defa cilt temizlenmelidir.

Cilt temizliğinin amacı cildin yüzeyinde birikmiş olan kir, toz, makyaj kalıntıları, ölü hücreler ve yağ kalıntılarının temizlenmesidir. Derinlemesine temizlik ise cildin oksijen almasını sağlayacak, cildin yıpranmasını önleyecek, yenilenmesini ve beslenmesini sağlayacak şekilde temizlik yapılmasını hedefler. Cildin dış etkenlerden olabildiğince korunması sağlamak ta bu sayede yapılabilir.

Derinlemesine Temizlik Nasıl Yapılmalı?

Cildin derinlemesine temizlenmesi niçin rutin olarak her gün sabah ve akşam cilt temizliği ihmal edilmemelidir. Sabahları ciltte gece boyu birikmiş olan atıkları ve yağ kalıntılarını temizlemek gerekir. Akşamları ise ciltteki makyaj kalıntılarını, toz ve kirleri temizlemek gerekir. Cilt temizliği için cilt tipinize uygun olan çeşitli temizleyici ürünler bulunmaktadır. Jeller, süt ve losyonlar, makyaj temizleyiciler, yağlar cildin temizlenmesi için üretilebilir. Cilt tipine uygun içerikleri olan temizleyici ürünler kullanılırsa ciltte tahriş, kızarıklık gibi olumsuz etkiler meydana gelmez.

Derinlemesine Temizlik İçin Kullanılan Ürünler

Günlük cilt temizliği sırasında kullanılması gereken çeşitli ürünler bulunmaktadır. Cildin temizlenmesi ve nefes alması için bu ürünler tercih edilebilir.

Su

Cilt temizliği sırasında su en önemli yardımcınızdır. Cilt ısısına yakın olan ılık suyla cildinizi durulamak temizleyici ürünlerin yüzeydeki kir ve tozu daha kolay temizlenmesine yardımcı olur. Ilık suyla cildinizi duruladıktan sonra soğuk su tatbik etmeniz cildinize canlılık verir ve gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar. Cilt temizliğinin ardından cildin mutlaka kurulanması gerekir. Cilt yüzeyinden suyun alınması cildin nemsiz kalmasına neden olacaktır. Bu yüzden cildinize nemlendirici sürmelisiniz.

Sabun

Cildimiz için kullandığımız temizleyiciler arasında suyun ardından sabun gelmektedir. Sabunların Ph değeri alkalidir. Aslında cildin Ph değeri asidik olduğundan sabun kullanıldığında ciltte kızarıklık, kuruluk, kaşıntı, yanma gibi etkiler ortaya çıkabilir. Cilt kurumaya başladığında ince çizgilerin, kırışıklıkların oluşma riski de artar. Bu yüzden ciltte derinlemesine temizlik için sabun tercih edilmemelidir.

Jel Temizleyiciler

Jel temizleyiciler özellikle karma ve yağlı cilt tipleri için uygundur. Hafif yapıda olduklarından cildi kurutmadan ve yıpratmadan derinlemesine temizler. Bu temizleyici ürünlerin bazıları anti bakteriyel ve yatıştırıcı özelliğe de sahiptir.

Yağ İçermeyen Temizleyiciler

Yağ içermeyen temizleyicilerin içinde stearil alkol, gliserin, setil alkol, su, propilen glikol, sodyum loril sülfat içeren likit ürünlerdir. Ciltte derinlemesine temizlik sırasında bu ürünler kullanılırsa su ve sabun kullanılmasına gerek kalmaz. Nemli ve kuru cilt yüzeyine tatbik edilebilirler. Bu ürünler temizlik sırasında cilt yüzeyinde oluşturdukları köpükle derinlemesine temizlik yaparlar. Ciltten kirin, tozun uzaklaştırılmasından sonra yüzeyde ince bir tabaka olarak kalır.

Krem Temizleyiciler

Krem temizleyiciler cildin temizliğini yaparken nemlenmesine de yardımcı olur. Cold krem de denilen bu ürünler en fazla kuru cilt tipinde olan kişiler tarafından tercih edilir. Kremlerin içeriğinde muz, vazelin, mineral yağı ve su bulunmaktadır.

Makyaj Temizlemek İçin Süt

Ciltteki yoğun makyajın çıkarılması için bu temizleyici ürün kullanılabilir. Her cilt tipine uygun bu tür temizleyiciler bulunmaktadır. Yapısı akıcı özellikte olduğu için ciltte yumuşak bir temizlik yapabilir. Parmak uçları ve pamukla cilde tatbik edilebilir. Ciltte kalan süt artıklarının temizlenmesi için tonik uygulayabilirsiniz.

Tonik ve Sıkılaştırıcı Ürünler

Cildi sıkılaştıran ve yağ kalıntılarını temizleyen alkol ve koku içeriği olan temizleyici ürünlerdir. Cilt temizliğinde kullanılan sabun ve yağ kalıntılarını temizlemekte etkili olurlar. Kullanım sonrasında ciltte ferahlatıcı bir etkisi olur. Yağlı cilt tipleri için üretilenlerde alkol bulunurken kuru cilt tipleri için olanlarda alkol bulunmaz.

Cilt temizliğinde derinlemesine temizlik yapabilmeniz için kozmetik ürünlerden en uygun olanını tercih etmelisiniz. Cilt temizliği için mutlaka yeterince zaman ayırmalı ve cilt bakımınızı eksiksiz yapmalısınız.

Derinlemesine Temizlik Nasıl Yapılmalı?

Derinlemesine temizlik için ilk aşamada gözenek temizliğine önem vermelisiniz. Cildiniz için arındırıcı jel kullanmayı tercih ediyorsanız öncesinde gözeneklerin açılması gerekir. Bunu yapabilmenizin en kolay yolu ise cildinizi bir süre buhara tutmaktır. Buhara tutmadığınız zaman cildinizi ılık suyla yıkayabilirsiniz. Cilt gözeneklerinin açılmasından sonra cildinizi ıslatarak arındırıcı jeli tatbik edebilirsiniz. Jeli beş dakika kadar cildinizde bekleterek bol suyla yıkayarak temizleyin.

Cildinizi gün boyu etkileyen toz ve kirden arındırmak, makyaj kalıntılarını temizlemek için su, sabun, makyaj temizleyici mendil, yağ bazlı temizleyiciler kullanılabilir. Gözeneklerin tıkanmasının en önemli nedeni makyaj kalıntılarıdır. Bunlar düzenli temizlenmediği takdirde sağlıksız bir çilede sahip olursunuz.

Derinlemesine temizlik için doğal maskelerden de yararlanabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı bal ile yağsız bir nemlendiriciyi karıştırarak kendinize pratik bir maske hazırlayabilirsiniz. Özellikle ciltte en fazla kalıntının biriktiği çene ve burun bölgesini maske çok iyi temizleyecektir. Bal cildi yatıştırmakta, bakterileri uzaklaştırmada ve ürünlerin gözeneklere daha iyi nüfuz etmesine yardımcı olur. Maske uygulamasını haftada 1-2 defa yapmanız cilt temizliğine çok faydalı olacaktır.