Temel Cilt Bakımı

Temel Cilt Bakımı

Temel cilt bakımı, sağlıklı ve derinlemesine temizlenmiş bir cilt için uzmanların dermokozmetik ürünlerle yaptığı bakımlardır. Bu bakım sırasında ciltteki gözenekler temizlenerek cildin daha fazla oksijen alması sayesinde cildin canlılığı, tazeliği ve parlaklığının sağlanması hedeflenir. Bu şekilde yapılan lenf drenajı sayesinde toksinler de atılır. Cilde uygulanan bakım sonrasında sağlıklı ve temiz bir görünüme kavuşur.

Temel cilt bakımı sırasında cilt tipine göre yapılacak işlemler farklılık gösterebilir. Cilt analizinin yapılmasından sonra cildin ihtiyacı olan bakım işlemleri tayin edilir. Her cilt tipine uygun doğru ürünlerin kullanılmasıyla ortalama 1,5-2 saat sürecek işlemler tamamlanır. Bakım sırasında uygulanacak standart işlemler dışında tedavi amaçlı işlemler uygulanacak ise bakım süresi uzayabilir.

Temel Cilt Bakımı Kişiye Özel Uygulanır

Cilt terapistleri tarafından yapılan Temel cilt bakımı sırasında cildin sorunları belirlenerek kişiye özel bir bakım programı hazırlanmaktadır. Yapılacak işlemlerin temel hedefi cildin derinlemesine temizlenmesi, ölü hücrelerden arındırılması ve sağlıklı kalmasıdır.

Temel cilt bakımı sırasında cildin ihtiyacına göre anti pigment terapisi (Leke bakımı), temel bakım terapisi ve akne kontrol terapisi yapılabilir. Düzenli olarak uygulanan bakımlar sayesinde cilt sorunları kısa sürede ortadan kalkabilir.

Temel cilt bakımında temizleme, peeling, buhar uygulaması, gözenek temizliği, yüksek frekans, maske uygulaması, serum ve nemlendiricilerin kullanımı standart bir cilt bakımı sırasında yapılan işlemlerdir. Cilde uygulanan bu bakımlar ve bakım sırasında kullanılacak ürünler tamamen cildin ihtiyacına göre belirlenir.

Medikal Cilt Bakımı Nasıl Uygulanır?

Medikal cilt bakımı öncesinde cildin analizi yapılır. Daha sonra ciltte birikmiş olan toz, kir, yağ ve makyaj kalıntılarının temizliği sağlanır. Peeling aşamasında cilt tipine uygun dermokozmetik ürünler kullanılır. Peeling ile ciltte soyma işlemi yapılarak ölü hücrelerin temizliği sağlanır. Cilt ölü hücrelerden arındırıldıktan sonra daha kolay temizlenmesi amacıyla buhar uygulamasına geçilir. Cilt yumuşadıktan sonra tonik yardımıyla cilt dezenfekte edilir.

Bu işlemler sonucunda ciltteki yumuşamış olan siyah noktalar ve yağ bezeleri daha kolay temizlenir. Son aşamada cilt tipine uygun serumlar, kokteyl ilaçlar tatbik edilerek cilde nemlendirici yardımıyla masaj yapılır. Masaj ciltteki kan dolaşımını hızlandırır ve bakım sırasında kullanılan ürünlerin cildin alt tabakalarına nüfuz etmesine yardımcı olur.

Temel cilt bakımı sırasında kişiye ve cilt tipine özel terapi uygulamaları da yapılabilir. Ciltte sivilceler varsa, güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri gibi sorunlar varsa bunların giderilmesine yönelik çeşitli uygulamalar da yapılabilir.

Temel Cilt Bakımı Faydaları

Temel cilt bakımı sayesinde cilt hücreleri yenilerek, cildin nem dengesi sağlanır. Bu etkiler cildin erken yaşlanmasını önler. Cilt temizliği yapıldığından sivilce, akne, kırışıklık, cilt kuruluğu, pigmentasyon düzensizliği gibi cilt problemlerine karşı önlem alınır.

Cilt gözenekleri düzenli olarak temizlendiği için toksinler daha kolay atılır. Gözenekler tıkalı olmadığında cilt rahat nefes alır ve canlılığını muhafaza edebilir.

Düzenli olarak Temel cilt bakımı uygulandığı takdirde ciltte yaşlanma etkileri geciktirilir, ciltteki enzimler dengelenir. Cilt elastikiyeti sağlanarak, pürüzsüz, genç ve gergin bir görünüm elde edilir. Bu sayede kişi günlük cilt bakımını daha kolay yapabilir. Kendine olan güveni artar, kendini iyi ve zinde hisseder.

Cilt kişinin dışarıya açılan aynasıdır. Cildin sağlıklı olması kişinin daha genç ve güzel görünmesini sağlar. Genetik ve dış etkenler zamanla cildi olumsuz etkilemeye başlar. Bu etkilerin izlerini azaltmak için Temel cilt bakımı yapılması günlük cilt bakımı kadar önemlidir.

Temel Cilt Bakımı Kimler İçin Uygundur?

Temel cilt bakımı yapılması kişinin rutin olarak yapacağı günlük cilt bakımını kolaylaştıracağı için cildinizde herhangi bir problem olmasa bile 20 yaşından itibaren ayda bir defa cilt uzmanı tarafından bakım yapılmalıdır. Temel cilt bakımı ciltteki akne ve sivilce tedavisi, cildin nem dengesinin sağlanması, ciltte hücre onarımı, ince çizgilerin giderilmesi gibi cilt sorunları için de yapılabilir. Bu tür cilt problemleri olan kişilerin Temel cilt bakımı için bir uzmandan destek alması önerilir.

Temel Cilt Bakımı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temel cilt bakımı sonrasında kişinin normal yaşamına devam etmesinde bir sorun yaşanmaz. Ancak uygulamalar sonrasında cildin savunmasız hale gelmesi, dış etkenlerden daha kolay etkilenmesi mümkün olduğundan cildin birkaç gün süreyle zararlı güneş ışınlarından ve kimyasal içerikli kozmetik ürünlerden korunması önerilir. Cilt uzmanının önerdiği cilt bakım ürünlerinin kullanılması uygundur. Güneşe çıkılması gerekiyorsa mutlaka koruyucu kremlerden yararlanılmalıdır.

Temel Cilt Bakımı Hangi Aralıklarla Yapılmalı?

Uygulanan Temel cilt bakımının etkisi bazı faktörlere göre farklılık gösterebilir. Kişinin cilt yapısı, cildin dış etkenlere maruz kalma derecesi, beslenme düzeni, günlük cilt bakımının düzenli yapılmasına bağlı olarak Temel cilt bakımının etki süresi farklıdır.

Kişinin günlük cilt bakımında cilt tipine uygun olan ürünleri kullanması halinde, bakımları düzenli yapması halinde Temel bakım etkisi daha uzun sürer. Uzmanlar Temel cilt bakımının ayda bir ya da iki defa yapılmasını uygun görmektedir. Ancak bu aralık cildin vereceği tepkiye göre şekillenir. Uygulama aralığının belirlenmesinde ciltte bulunan leke, akne, sivilce gibi problemlerin de etkisi olur. Normal standart bir Temel bakım ayda 1-2 defa yeterli olsa da cilt problemleri için bakım uygulanıyorsa Temel cilt bakımının daha sık aralıklarla yapılması gerekebilir. Bu konuda cilt uzmanının görüşlerine uyulmalıdır.