Leke Bakım

Leke Bakımı

Kadın erkek gözetmeden herkesi etkileyebilen cilt lekeleri özellikle yaz mevsimi biterken ciltte daha belirgin hale gelebiliyor. Güneş ışınları lekeleri ön plana çıkaracak şekilde belirginleştiriyor. Leke bakımı bu sorunu azaltmanıza yardımcı olacak uygulamalar ile yapılabilir. Lekeler güneş ışığının etkisiyle belirginleştiğinde kırışıklıkları da ön plana çıkarmaktadır. Bu nedenle cildinizi ışıltılı, lekelerden arınmış bir hale getirmeniz gerekiyor.

Cilt lekeleri kullanılan bazı ilaçlar, gebelik, hormonal hastalıklar, genetik etkenler gibi faktörler yüzünden oluşabiliyor. Ancak lekelerin oluşmasında en önemli etken güneş ışınlarıdır. Bu yüzden leke bakımı sırasında cildin güneşten korunması gerekiyor. Bu nedenle leke bakımı için en uygun dönem kış aylarıdır. Kış aylarında güneşten korunmak daha kolay olacağı için bakımın başarısı daha yüksek olur.

Leke Bakımı İçin Kullanılan Yöntemler

Leke bakımı için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Ayrıca kişinin cilt tipi ve lekelerin cildin alt katmanlarına kadar inmesine bağlı olarak leke bakımında yöntemler kombine edilerek kullanılabilir. Bu şekilde bakımın etkisi artar, daha az seansta leke bakımı yapılabilir.

Kimyasal Peeling

Cilt soyma etkisiyle leke bakımında oldukça etkili yöntemlerden birisi kimyasal peeling uygulamasıdır. Bu yöntemde özel geliştirilen kimyasal ajanlardan yararlanılır. Leke bakımında en sık kullanılan kimyasal ajan ise glikolik asit adı verilen meyve asitleridir. Bu yöntemle leke bakımı yapılması için ciltte hafif derecede leke sorunu olması daha uygundur. Kimyasal peeling seansları 2-4 hafta aralıklarla uygulanabilir.

Enzim Peeling (Leke maskesi)

Peeling uygulamasında kullanılan TCA maddesi de ciltte güvenle kullanılabilir. Bu yöntem son yıllarda başarıyla uygulanmaktadır. Birkaç dakika süreyle ciltte kalan TCA temizlendikten sonra özel bir krem sürülür. Bu şekilde cilt 12 saat bekletilerek yıkanır. Birkaç gün sonra cilt soyulmaya ve pullanmaya başlar. Cildin bu süreçte güneşten korunması lekelerin yok edilmesine destek olur. Ayrıca uygulamadan sonra 4-6 ay kadar ciltte özel bir devam kreminin kullanılması gerekir.

Mezoterapi

Ciltteki mat ve sağlıksız görünümün, nemsiz ve lekeli halinin giderilmesi için cilt altına özel vitamin ve minerallerden oluşan ilaçlarla hazırlanmış bir karışım verilir. Gerektiği takdirde, kimyasal peeling ve enzim peeling yöntemi ile mezoterapi kombine edilerek kullanılabilir. Bu yöntem cildin nemini sağladığı gibi sıkı bir cilt yapısı elde edilmesine yardımcı oluyor.

Renk Açıcı Kremler

Leke bakımı sırasında renk açıcı kremler tek başına kullanılabileceği gibi diğer leke bakımı yöntemleri ile kombine edilerekte kullanılabilir. Retinol içeren kremlerin de ciltte soyma etkisi bulunmaktadır. Bu kremlerle leke bakımı yapılabilir.

Güneşten Koruyucu Kremler

Leke bakımı sırasında güneşten koruyucu krem kullanılması mutlaka önerilmektedir. Güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için kremlerin kullanılması aynı zamanda lekelerin koyulaşmasına engel olur. Kış döneminde güneşin etkisi fazla olmadığından 15-20 koruma faktörlü güneş kremlerinin, yaz aylarında ise daha yüksek korumalı kremlerin kullanılması gerekir.

Mezolift

Ciltte leke bakımı için önemli olan lekelerin tekrar etkili olup ortaya çıkmamasıdır. Bu yüzden leke bakımı yapılırken cildin içinden dışına doğru bakım yapılması gerekir. Mezolift renk açıcı maddelerle uygulanan ve hücrelerdeki melanin aktivitesini azaltan bir yöntemdir. Ayrıca hyalüronik asit, vitamin ve mineralleri içeren içeriğiyle sağlıklı bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz.

Clear Lift

Leke bakımı için yaz aylarında bile kullanılabilecek olan Clear Lift yönteminde cildin epidermis dokusundan yapılır. Anesteziye gerek kalmadan cilt altına ısı verilir ve cilt yüzeyi zarar görmeden leke bakımı yapılabilir. Fakat ciltte iyice yerleşmiş olan koyu renkteki lekeler için bu yöntemin etkisi fazla olmaz. Bu yöntem hafif derecedeki lekelerin giderilmesinde ve cildin bakımlı hale gelmesine yardımcı olur. Bakım sayesinde lekelerin rengini açmaya yardımcı olacak kalojen gelişimi tetiklenir. Bu sayede lekelerde azalma olduğu gözlenebilir.