Nem Bakımı

Nem Bakımı

Sağlıklı görünen, parıltılı bir cilt için nem bakımı oldukça önemlidir. Nem dengesi olan cilt daha genç ve diri bir görünümde olur. Hatalı beslenme, çevresel etkenler, genetik faktörler ciltte nem kaybına yol açan unsurlardır. Ciltte nem kaybı meydana gelirse cilt kuru ve mat göründüğü gibi bu yüzden oluşan ince çizgiler ve kırışıklıklar daha belirgin hale gelir. Nem kaybı ciltte yaşlanma etkilerinin daha bariz görünmesine neden olur.

Cildin en önemli ihtiyacı nemdir. Bu yüzden cilt bakımında kaybetmiş olduğu nemin geri kazandırılması oldukça önemlidir. Bu sayede cilt daha parlak ve canlı görünebilir. Cildin sıkı görünmesini, elastikiyetini korumasını sağlamak için nem dengesi doğru kurulmalıdır. Cilde yüzeysel olarak uygulanan kremler nem dengesini sağlamada yetersiz kalır. Özellikle yaş ilerledikçe nem dengesinin sağlanması için bazı uygulamaların yapılması kaçınılmaz bir ihtiyaç haline gelir.

Nem ihtiyacı karşılanmayan cilt kurumaya ve pullanarak dökülmeye başlar. Bu yüzden ciltte ince çizgiler oluşur. Bu etkiler sizi olduğunuzdan yaşlı gösterdiği gibi bakımsız bir görünüme neden olur. Evde yapabileceğiniz nem bakımı yanında profesyonel nem bakımı uygulamalarından da yararlanmayı tercih edebilirsiniz. Cildinizin kazandığı nemi korumak için de uzmanların önerilerine uymaya gayret etmelisiniz.

Profesyonel Nem Bakımı Uygulamaları

Hyalüronik Asit Nem Dolgusu

Hyalüronik asit nem dolgusu cildin ihtiyacı olan nemin cilt altına enjekte edilerek verilmesini amaçlar. Son yıllarda yaygınlaşan bu uygulama ile cilt elastikiyetini yeniden kazanabilir. Zamanla nemini kaybeden, gerginliğini yitiren ciltte kalojen lifler zayıflamaya başlar. Bu etkiler yüzünden cilt mat, kuru, cansız ve solgun bir görünüme kavuşur. Hyalüronik asit nem dolgusu uygulaması cildi besleyerek kalojen üretiminin arttırır. Ciltte ince çizgilenmeleri de onaran uygulama kırışıklıkların oluşmasına da engel olur.

Bu uygulama ile yapılan ne bakımı cildin esnek, yumuşak ve ipek gibi olmasını sağlar. Uygulama sonrasında cildin görünümü kısa sürede düzelir ve etkisi hemen fark edilmeye başlar. Hyalüronik asit nem dolgusu ile yapılan bakım daha çok yüz, el ve boyun bölgesinde tercih edilir. Bu bölgeler aynı zamanda cildin nem kaybından en fazla etkilenen bölgelerdir. Uygulamanın CE Class III belgesine sahip olması nedeniyle cilt altına enjekte edilebilmesi mümkündür. Kişilerde güvenle kullanılabilir. Kişinin yaşı ve cilt özelliğine bağlı olarak 4-5 seans halinde uygulandığında etkisini gösterir. Seans aralıkları ise en az 2 hafta olmalıdır.

Hydradvance Yoğun Nem Bakımı

Cildin nem bakımında yoğun nemlendirilmesini sağlayan bu yöntemde masaj teknikleri yardımıyla cilt derinlemesine nemlendirme sağlanır. Tüm cilt tiplerine uygun olan bu yöntem oldukça etkilidir. Cildin nemlenmesini sağlayan genlerin harekete geçmesine yardımcı olur. Etkisi uzun süreli kalıcı ve ani şekilde olur. Uygulama sonrasında cildin nemi % 37 oranında artış gösterir. Bu etki cilt bakımına dikkat edilirse en az 1 ay devam eder. Cilt iyi nemlendirildiği takdirde daha genç görünür ve dış etkenlerden etkilenmesi daha az olur. Cildiniz olumsuz etkenlere karşı mukavemet kazanır.

Evde Cilde Nem Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildin nem bakımını yapmak için öncelikle cilt temizliğine önem verilmelidir. Her mevsim cildin temiz olması sağlanmalıdır. Cilt temizliğinin yapılması akne ve sivilce sorunlarının, siyah nokta probleminin yaşanması önlenir. Özellikle kış aylarında hava kirliliği, egzoz dumanı gibi etkenler cildi olumsuz etkiler. Cilt düzenli temizlenmediği takdirde erken yaşlanma etkileri görülmeye başlar. Cilt temizliği için oda sıcaklığından biraz fazla sıcak olan suyla önce cildinizi yıkayın. Suyun ılık olması gözeneklerin açılmasını sağlar. Daha sonra temizleme jeli ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Bunu yaparken masaj uyguladığınız takdirde cildi derinlemesine temizleme olanağınız olur. Temizleme sonrasında cildinizi soğuk suyla yıkayarak sıkılaşmasına yardımcı olun.

Cildinize nem bakımı yapmak için doğal maskelerden yararlanabilirsiniz. Cilt temizliğinden sonra cildinizi nemlendirmezseniz yeterli bakımı yapamamış olursunuz. Kış aylarında cildin ihtiyacı olan nem daha fazladır. Çünkü soğuk hava cildin kurumasına neden olur. Bu etki yaz aylarında da sıcağın yardımıyla olur. Sonuçta yaz kış cildin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır.

Cilt temizliğini düzenli yaparak cildinizi nemlendirmeniz en sağlıklı yoldur. Nem bakımı için hazır satılan kozmetik kremleri kullanabilirsiniz. Ancak doğal ürünler kimyasal içermediğinden cildinize daha iyi gelecektir. Hem nem dengesini koruyacak hem de cildinizi besleyecekler. Bunun için cildinizde kullanabileceğiniz malzemelerin başında salatalık gelmektedir. Salatalığı direkt olarak cildinize sürebilir ya da suyunu çıkararak sürebilirsiniz. Püre haline getirerek maske şeklinde de uygulayabilirsiniz.

Nem Bakımını Bol Su İçerek Destekleyin

Vücudumuzun her zaman su tüketmeye ihtiyacı bulunmaktadır. Su aynı zamanda cildin nemini korumasına da yardımcı olur. Cildinize düzenli bakım yapar, temizliğini ve nemlendirmeyi ihmal etmezseniz sağlıklı bir cildiniz olur. Ancak bunu su tüketimine önem vererek desteklemeniz gerekir. Su içmediğiniz takdirde yaptığınız bakım kısa süreli etkili olur. Cildiniz daha mat ve solgun görünür. Uzmanlar günde en az 2 litre su içilmesini önermektedir.

Cildinize nem bakımı yapmayı ihmal etmemelisiniz. Bunu yapmak için profesyonel nem bakımı yöntemlerini tercih edebileceğiniz gibi evde cildinize göstereceğiniz özenle nemini korumasını sağlayabilirsiniz. Cildinizin nem dengesi yerinde olursa yaşınızı göstermez, yaşlanma etkilerini geciktirebilirsiniz. Cilt bakımının en önemli unsurları cilt temizliği ve nem bakımıdır. Bunları düzenli olarak yaptığınız takdirde kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.