Sivilce Bakımı

Sivilce Bakımı

Ciltteki gözeneklerin toz, kir gibi etkenlerle tıkanması nedeniyle sivilce oluşabilir. Gözeneklerin tıkanması nedeniyle inflamasyon ya da siyah noktalar da meydana gelebilir. Bu nedenle sivilce bakımı oldukça önemlidir. Hijyen eksikliği, yağ bezlerinin aktif çalışması, hormonal dengesizlik, stres, beslenme düzeninde yapılan hatalar gibi sebepler sivilce oluşumunda etkili olabilir.

Sivilce bakımı için yapılması gereken temel aşama cilt bakımının düzenli olarak yapılmasıdır. Sivilceler yüzünden oluşan yara izleri cildinize hoş olmayan bir görünüm kazandırır. Ancak cildinizi bu yara izlerine maruz bırakmamanın da yolları vardır. Parlak ve duru görünen bir cildiniz olabilir. Sivilcelere karşı başlangıç aşamasında önlem aldığınız takdirde bunlardan kurtulmanız kolay olur. En önemlisi cildinizde yağ dengesinin korunması ve fazla yağların düzenli temizlenerek gözeneklerin tıkanmasının önlenmesidir.

Sivilce Bakımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cildinizin sivilcelerden etkilenmemesi, sivilce izlerinin oluşmaması için sivilce bakımına önem verilmelidir. Öncelikle sivilcelerin sıkılmaması ya da patlatılmaması gerekir. Bu önlem alınmadığı takdirde sivilce izlerinden kaçamazsınız. Sivilce bakımı sırasında cildinizi güneş ışığından korumalı, stresten mümkün olduğu kadar uzak kalmalısınız.

Sivilcelerin oluşmaması için cildinizin temiz tutulması ve cilt bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Ayrıca sivilcelerin olduğu bölgeye makyaj malzemelerini sürmemeniz gerekir. Sivilce oluşmaması için öncelikle ciltte akne oluşmasına engel olmalısınız. Bu şekilde cildiniz daha sağlıklı bir görünüme kavuşabilir.

Sivilcelerle mücadelede beslenmenin de önemli bir yeri bulunmaktadır. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeli ve bol su içmelisiniz. Bu şekilde cilt temizliği ve yenilenmesini destekleyebilirsiniz. Ayrıca cildin nem dengesini de bu şekilde korumuş olursunuz.

Sivilce bakımı sırasında özel kremler kullanılabilir. Sivilcelerin üzerine 15 dakikalık periyotlarla buz kompresi yapabilirsiniz. Bu uygulama cildinizin pürüzsüz olmasına yardımcı olurken, sivilcelerin tedavisini de destekleyecektir.

Cildinizi özellikle sivilcelerin olduğu bölgeyi günde iki defa kayısı çekirdeği yağı ile silebilirsiniz. Hem sivilcelerin geçmesini hem de cildinizin canlanmasını sağlayacak bu uygulamayı alışkanlık halinde getirebilirsiniz.

Günlük cilt bakımı sırasında cildin hafif temizleyiciler ile nefes almasını sağlamak gözeneklerin açılmasına yardımcı olacaktır. Sivilcelere el temasından kaçınmalısınız. Dokunmanız gerekiyorsa elleriniz mutlaka temiz olmalıdır. Haftada bir cildinize yapacağınız buhar banyosu da gözenekleri açarak sivilce oluşumunu engelleyecektir. Mevcut sivilcelerle mücadele etmenizi de kolaylaştıracaktır. Cildinizin son aşamada nemlendirilmesine de özen göstermelisiniz. Bunun için kimyasal ürünlerden ziyade nane yağı, lavanta yağı, papatya yağı gibi doğal yağlardan yardım alabilirsiniz.

Evde Sivilce Bakımı Yöntemleri

Cildinizdeki akne ve sivilcelerden kurtulmanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Bunun için evde elinizin altındaki malzemelerden yararlanabilirsiniz. Cildinize istemediğiniz bir görünüm veren ve iz oluşmasına yol açan sivilcelerden kurtulmanın yollarını mutlaka denemelisiniz.

Limon İle Sivilce Bakımı

Limon içeriği bileşenler ile sivilce bakımı sırasında en önemli yardımcınız olacaktır. Limon akne ve sivilce oluşturan bakterilerin öldürülmesini sağlayan doğal bir malzemedir. Ayrıca sitrik asit içeriğiyle cildin aşırı yağdan temizlenmesini sağlar. Ciltteki ölü hücreleri temizleyerek, kalojen üretiminin artmasını sağlar. Ayrıca askorbik asit içerdiğinden cilt gözeneklerini sıkılaştırır. Ciltteki sivilce izlerinin yanında lekelerin de etkisini hafifletir.

Limon ile birlikte doğru malzemeleri kombine ederseniz sivilce bakımını başarıyla yapabilirsiniz. Ancak ciltte alerjik etkisi olabileceğinden önce küçük bir alanda limon suyunu test etmenizi de öneririz. Limon suyu ile tarçın, zerdeçal, karbonat, bal, süt, yoğurt, salatalık, şeker, aloevera gibi malzemeleri kombin ederek sivilceleri yok edecek harika karışımlar hazırlayabilirsiniz.

Sivilce Bakım Nasıl Yapılmalı?

Sivilce bakımı için cilt temizliğine önem vermelisiniz. Sabah ve akşam iki defa cildin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Burada maç ciltteki gözenekleri tıkayan kirlerin arındırılmasıdır. Cilt temizliğinde kullandığınız temizleyiciler cildin Ph değerine yakın olmalıdır. Kil maskesini haftada 2-3 defa yaptığınız takdirde cildin yağ dengesini de koruyabilirsiniz. Buhar banyosu yaparak gözeneklerin genişlemesini sağlayabilirsiniz. Bunları yapmanız halinde cildinizdeki siyah noktalar kolayca yok edilebilir. Buhar banyosu haftada bir defa yapılabilir.

Ciltte oluşan sivilcelerin sıkılmaması gerektiğini belirtmiştik. Bu sivilce izlerinin en önemli nedenidir. Sivilcelerin olduğu bölgenin düzenli olarak temizlenmesi, beslenmeye dikkat edilmesi ve uyku düzeninin sağlanması ile kısa sürede sivilce sorununuz çözümlenebilir.

Sivilce bakımı yaparken uzman bir dermatologdan da destek almalısınız. Bazı kişilerin cildi çok hassas olduğundan sürekli sivilceler oluşur. Ciltlerine ne kadar özen gösterseler de sivilcelerden kurtulamazlar. Bu durumda bir cilt uzmanının desteğini almak çok faydalı olacaktır.

Sivilce bakımı sabır ister. Bu yüzden uzun süren bakım sırasında sizden istenenleri mutlaka uygulamalısınız. Akne ve sivilce cilt sorunları içinde bakıma en geç yanıt verenlerdir. Bu nedenle profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz. Evde uyguladığınız yöntemlerden yanıt alamadığınız zaman ısrarcı olmayın ve uzman desteği alın.

Günümüzde akne ve sivilce bakımında kullanılan oldukça iyi kremler bulunmaktadır. Sivilcelerin tekrarlamaması için bakımın 2-3 ay sürdürülmesi de gerekebilir.

Sivilce bakımı sırasında cildin yumuşak bazlı sabunla yıkanması ve yağlanmanın azaltılması da destekleyici olur. Bu aşamada cildinizi kurutacak olan her türlü üründen uzak durmalısınız. Cildinizde kullanacağınız temizleyicileri, nemlendiricileri özenle seçmelisiniz. Cildinizi aşırı şekilde yıkamanız da kurutucu etki yaratır. Ayrıca cildi tahriş edecek giysilerden de uzak durmalısınız. Geçmeyen inatçı sivilceleri kaşımak, sıkmak, tahriş etmek sivilcelerin yayılmasına neden olabilir.